12.3 C
Kičevo
Thursday, Октомври 22, 2020

Богослужба за празникот Митровден во црквата “Св. Димитрија”во с.Кнежино

На ден 08.11.2019 година(петок) во црквата “Свети Димитрија” во с.Кнежино по повод големиот христијански празник посветен на “Свети Великомаченик Димитрија” ,чие име го носи и нашата селска црква изградена во 1911 година, традиционално како и секоја година ,ќе се одржи света утринска литургија со свештени лица од Кичевската парохија.

Службата ќе започне во 08.00 часот и предвидено е да трае до 09.30 часот.

Ги повикуваме сите верници од с.Кнежино и пошироко,како и тие што го слават овој верски празник,во што поголем број да присуствуваат на оваа богослужба,при што по завршувањето на службата ќе можат да извршат и осветување на лебовите.

Почитувани Кнежинчани,
Да ја продолжиме и збогатиме традицијата и ваквите прослави на патронот на нашата селска црква од година во година да бидат што помасовни и посодржајни.


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...

[#3] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Акција на ЕВН во с.Кнежино

По барање на Советот на Месната заедница с.Кнежино деновиве екипа на „ЕВН МАКЕДОНИЈА“ АД Скопје,КЕЦ Кичево,на повеќе...