10.3 C
Kičevo
Sunday, Октомври 25, 2020

Време е за РАДИО

Нова содржина на Вашиот портал knezino.mk

Почнувајќи од овој викенд вистинските љубители на добрите и стари незаборавни музички хитови ,а особено на радиото како медиум ,преку нашиот сајт ќе бидат во можност да го следат радио-проектот МАНСАРДА,кој за релативно краток временски период прерасна во култна радио емисија и тоа во регионални балкански рамки.

Присетете се на поп културата од 50-те,60-те , 70-те години и 80-те години на дваесеттиот век. Ги спојуваме годините,јазиците,различните ритмови,филмови и емисии,траперки од Трст и играчки од Дизниленд…

Автори : Јована Николиќ & Павле Живковиќ.

Подгответе се ,носталгичното патување започнува со емисијата МАНСАРДА#44~МАНСАРДА ОД СКОПЈЕ ! посветена на почетоците на македонската забавна музика.

Емисијата е снимена на ден 22.12.2019 година во Скопје,а водител на истата е нашата позната новинарка Христина Ѓорѓиевска од Скопје.

Во оваа епизода Христина не враќа на почетоците на македонската поп музика и можеби на најважниот наш композитор од тој период Драган Ѓаконовски – Шпато. Исто така се дружиме со песните што ги пееле Нина Спирова,Диме Поповски,Љупка Апостолова…

Список на песни:
Се презема од следниов линк:
https://m.mixcloud.com/Dani_radija/mansarda-44-mansarda-iz-skoplja/

Овозможено/Courtesy од:
FB група Dani radija i crno-belih televizora.
https://m.mixcloud.com/Dani_radija/


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...

[#3] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.