10.3 C
Kičevo
Wednesday, Октомври 28, 2020

[ ПРОМО ] Мулти-пренос од Велигденските литургии од Охрид,Москва и Софија [#СедетеДома]

Ексклузивно на knezino.mk

Мулти-пренос од Велигденските литургии од Охрид,Москва и Софија.

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден Вашиот портал knezino.mk во ова специфично време на вонредна состојба,во сабота 18.04.2020 година во временскиот термин од 22.30 до 00.30 часот наредниот ден, Ви овозможува единствено спиритуално искуство и доживување.

Имено,нашите посетители и читатели ќе можат на едно место,т.е. на нашиот портал ,во овој термин паралелно и симултано да следат 3 директни преноси од Велигденските вечерни литургии и торжествени богослужби кои ќе се случуваат на Плаошник во Охрид,во Москва и во Софија.

Централно место ќе има директниот пренос од Плаошник во Охрид од црквата “Св.Климент и Пантелејмон” кој ќе започне во 23.30 часот . Главното чествување во нашата Дебарско-Кичевска епархија ќе го предводи,односно со истото ќе чиноначалствува,Митрополитот Тимотеј во сослужение со повеќе други свештени лица.

Еден час претходно во 22.30 часот поради временската разлика ќе започнат директните преноси од Велигденските литургии во Москва и Софија каде се очекува да чиноначалствуваат Патријархот Московски и на цела Русија Кирил,односно Бугарскиот патријарх.

Празникот над празниците -Воскресението Христово – светлината на надежта и вечниот живот! Да го доживееме заедно!


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

[#6] Кнежино во изградба [ФОТО + ВИДЕО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.