7.3 C
Kičevo
Monday, Октомври 26, 2020

Планетата ЗЕМЈА ВО ЖИВО [#СедетеДома]

22 април – ДЕН НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА

По повод 22-ри април денот на ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА,посетителите на нашиот портал ќе бидат во можност да следат директен пренос (live stream) со посредство на камерите поставени на Меѓународната вселенска станица и да уживаат во уникатниот поглед на нашата планета од вселенска перспектива. Поглед од кој навистина запира здивот.Моментално на Меѓународната веленска станица (ISS) се наоѓа 62-от мешовит екипаж во состав Christina Coch,Andrew Morgan и Олег Скрипочка. Во моментот кога вселенската станица влегува во ноќен период(режим),а тоа е на секои 45 минути,видео преносот е привремено недостапен и за тоа време се емитуваат претходно снимени фотографии и материјали.


Да ја насочиме нашата енергија кон зачувување на еко-системот и на биодиверзитетот и да ја сочуваме најубавата планета во Сончевиот систем. СТОП за човечката ниска свест, негрижа и уништувањето на природната средина. Крајно време е за АКЦИЈА!

Courtesy of NASA ISS Live Stream


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...