[ПРЕМИЕРА] „Да тргнеме Сењор“ – МНТ [#седетедома]

АВТОР:Ана Ристоска;
РЕЖИСЕР:Нела Витошевиќ

Претстава која ги отвора вечно неодговорените прашања за животот наспроти смртта. Пет испреплетени приказни, и седум лика, кои со многу емотивен, на моменти апсурдно-комичен тон преку нарација и внатрешни монолози, зборуваат за љубовта, среќата и тагата; за убавината на постоењето и минливоста на човечкиот живот. „Таму каде што луѓето водат нормален живот, денот им се гледа долг, исполнет. Но тоа е лага. Одовде кога секој ден го гледаш само изгревањето и заоѓањето на сонцето, сфаќаш дека тоа е само миг. Дури да трепнеш со очите. Ден, ноќ “.

АКТЕРСКА ЕКИПА

Игор Ангелов – Таткото, Дон Кихот
Драгана Костадиновска – Ќерката
Дениз Абдула – Санчо Панса
Ивица Димитријевиќ – Мажот
Софиа Насевска-Трифуновска – Жената
Катина Иванова – Старата
Александар Ѓорѓиески – Јоко


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,184LikesLike
66SubscribersSubscribe