10.3 C
Kičevo
Wednesday, Октомври 28, 2020

Распоред на Богослужби во Манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во с.Кнежино

По повод празникот „Обновување на храмот на „Св.Георгиј во Лида – Ѓурѓиц“ за ден 15.11.2019 година(петок) и 16.11.2019 година (сабота) во Манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во с.Кнежино се закажани верски служби и тоа по следниот распоред:

-15.11.2019 година (петок) Вечерна богослужба со почеток во 17,00 часот и

-16.11.2019 година (сабота) Утринска литургија со почеток во 08,00 часот.

За време на овој празник во просториите на Манастирот ќе бидат изложени светите мошти на „Свети Георгиј Победоносец“.

Верските служби ќе ги води Отец Ефросиниј од Манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Почитувани верници,

По повод празникот „Ѓурѓиц“ Ве повикуваме во што поголем број да го посетите овој наш Свет храм и да присуствувате на закажаните служби.


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.