7.3 C
Kičevo
Monday, Октомври 26, 2020

Честит ЃУРЃОВДЕН !

Манастир “Св. Великомаченик Георгиј Победоносец” с.Кнежино (ФОТО)

05/06 мај лето Господово 2020

Неповторливи мотиви од Кнежинскиот манастир во ова време на вонредна состојба и рестриктивни мерки за ограничено движење поради вирусот Covid – 19 ,забележани при одбележувањето на верскиот празник на ” Св. Великомаченик Георгиј Победоносец ” , во народот попознат како Ѓурѓовден, а чие име гордо го носи ова наше најстаро православно светилиште каде е забележан духовен живот уште во петтиот век од нашата ера.

За многу години!

Христос ВОСКРЕСНА!
Навистина ВОСКРЕСНА!


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...