10.3 C
Kičevo
Wednesday, Октомври 28, 2020

СВЕДОШТВА: Дали во Крушино имало воденица или НЕ?

Пак за водениците.Овој пат не ги најдов, но затоа пак со помош на еден мој пријател ви нудам нешто нивно. Сигурно се прашувате :,,Што”? Засега нека остане тајна. Пред да Ви ја откријам, уште ова.
Во книгата ,,ЛЕГЕНДИ И ВИСТИНИ” е поместен и текстот за петте кнежински села меѓу кои и за селото Крушино. Во него покрај другото сум забележал :
,,… селата Маркулези и Крушино се наоѓале источно, на атарот на сегашно Крушино, кое се граничи со кнежинскиот атар, Колибиште, северно, Кутел, јужно, а Аранѓел, западно од сегашното село Кнежино… “

Во подоцнежниот период, во овој ист серијал, успеав за дел од нив, но и за некои ,,нови” села, да понудам и нивна верификација, која покрај на народната традиција се темели и на издржани, историски, податоци. Така, со помош на старите записи ми појде од рака да докажам дека на локалитетот Маркулези во 15 и 16 век, источно од денешно Кнежино постоело селото Миркос, а не како што порано објавив “село Маркулези”, бидејќи, да подвлечам уште еднаш тоа било име на месност, според која и селото било така именувано.
Од друга страна пак јужно од манастирот “Свети Ѓорѓија” постоело селото Дрмница,односно Дрмник. И за едното и за другото село пишував неодамна.
За волја на вистината за дел од нив, меѓу кои е и селото Крушино , тоа не ми појде од рака, па така, мислев дека неговото постоење сѐ уште е во ,,прегратките” на легендите и преданијата. Вака размислував до пред извесно време.
Имено, при една средба, мојот пријател Милче Матески, ме информира дека во непосредна близина, поточно над сегашниот ,,бај – пас” на патот кој води за Крушино и Кнежино ,,налетал” на воденички камен. Тој оваа случајна ,,средба” ја овековечил и без двоумење фотографиите ги сподели со мене.
Имајќи ги овие сознанија, нашите размислувања се совпаѓаат.Наш заклучок е дека овој раритет е своевиден сведок на постоењето на селото Крушино на поширокиот простор на овој, во едно време, познат и значаен излетничко-спортски локалитет.
Ова дотолку повеќе што далеку од умот е овој камен со извесна намера да се донесе на овие височини. Сосема е друго да се претпостави дека поради ерозиите на теренот, во времето што е зад нас, тој ,, слегол” на овој простор. Но, сепак неговото постоење упатува на тоа дека на просторот на Крушино во дамнешни времиња , постоела, макар една воденица. Ако таа постоела, тогаш во нејзина близина постоело и село. Ако народната традиција го бележи селото Крушино, тогаш овој камен, кој и ден денес ,,стои” на местото каде што е ,,најден” , тоа и го потврдува.
Нашето размислување е вакво. А, Вашето?

Автор: Зоран Јованоски (Моите страници)

Фото: Милче Матески


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.