СВЕТСКИ ПОЗНАТИ,А НАШИ (1) Лилјана Седлар

Кaква симболика. Глумеше и една од највпечатливите улоги во кариерата ја оствари во култната Југословенска серија Bolji život (Подобар живот) 1987-1991 година, умешно и на себе својствен начин доловувајќи го ликот на Дуда Павловиќ која му го загорчува животот на својот зет Саша Попадиќ ,а нејзините предци во периодот помеѓу двете светски војни ја напуштиле родната грутка и заминале во Белград, токму во потрага по подобар живот.

Лилјана Седлар (Ljiljana Sedlar) е позната и истакната Југословенска и Српска глумица. Родена е на Врачар во Белград на 1 ноември 1943 година. По потекло е од с.Кнежино од познатата фамилија МИНОСКИ. Нејзиниот татко Драган во времето на Кралевина Југославија во потрага по подобар живот и егзистенција ги напуштил родното село и крај и како и многу други современици заминал на печалба во Белград каде трајно останал да живее ,а кадешто на 1-ви ноември 1943 година во времето на окупацијата се родила неговата ќерка Лилјана.

По завршувањто на 11-та Белградска гимназија Лилјана запишала Медицински факултет,но после две години се префрла на Факултетот за драмски уметности. Во меѓувреме го запознава својот животен сопатник д-р Милан Седлар за кого се венчава во текот на 1968 година и со кого истата година заминуваат во Соединетите Американски Држави заради неговата специјализација. По враќањето во тогашната СФРЈ им се враќа и на студиите по глума во класата на Миња Дедиќ каде студирала со познатите Југословенски глумци Светлана Бојковиќ ,Петар Божовиќ, Бранко Миличевиќ попознат како Бранко Коцкица и други.

Покрај во серијата “Bolji život ” (“Подобар живот”) најзабележителни ролји има остварено и во филмовите ” Povratak otpisanih” (“Враќање на отпишаните”),”Buđenje proljeća” (“Будење на пролетта”),”Razvod na određeno vremе” (“Развод на одредено време”) и други.

Snaptube PC gratis Snaptube For PC

Ativador Windows 7

Free Fire for PC

Детална филмографија на Лилјана Седлар

ГодинаФилмУлога
1968 Под стакленим звоном
1968 Максим нашег доба
1969 Младићи и девојке 2
1975 Отписани Стеванова жена
1976 Повратак отписаних Станкова жена
1976 Повратак отписаних (ТВ серија) Станкова жена
1978 Ласно је научити, него је мука одучити
1981 Доротеј
1982 Савамала
1982 Мој тата на одређено време Судија
1983 Последње совуљаге и први петли Софија, Тадијина супруга
1983Велики транспорт
1983 Тимочка буна
1984 Андрић и Гоја
1984 Чај у пет Медицинска сестра
1985 Жикина династија
1985 У затвору
1985 Држање за ваздух Светланина стрина
1986 Развод на одређено време Судијница
1986 Свечана обавеза Шалтерска службеница
1987-1988 Бољи живот Дуда Павловић
1988Шпијун на штиклама Божурова жена
1993 Кажи зашто ме остави Пеђина мама
1998 Враћање Мајка од Николине девојке

Лилјана Седлар и ден денес ги нема заборавено своите и корените на нејзините предци и досега неколку пати го има посетено село Кнежино.Дури и во време на емитувањето на серијата и на нејзината најголема популарност истата на покана на нејзините роднини заедно со својот сопруг го има посетено с.Кнежино и околината при што ,меѓу другото, и самите се уверија во гостопримливоста на Кнежинчани.

Фотографијата е сликана во 1961 година при нејзиниот прв престој во с.Кнежино пред истата да стане популарна. Благодарност до семејството на Жарко Миноски од с.Кнежино за отстапената фотографија. Дека нашата славна глумица е горда на своето потекло говори и фактот што истата до ден денес официјално го има задржано татковото презиме и нејзиното полно име и презиме е Лилјана Миноска Седлар, а кое нешто не е доволно познато во пошироката јавност. Денес Лилјана Седлар е во пензија ,води тивок и спокоен семеен живот,а слободното време го поминува со внукот Давид Седлар Стивенс.

Program Descargar

Инсерт од филмот “Развод на одредено време”

Инсерти од серијата “Подобар(Бољи) живот”

Лилјана Седлар во свој вистински елемент со препознатлив Кнежински темперамент.


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.