кнежино.мк

235 ОБЈАВА0 КОМЕНТАРИ

Соопштение од Кичевската парохија по повод празникот „Богојавление (Водици)“

Почитувани! Поради пропишаните владини мерки оваа година ќе изостане вообичаеното традиционално празнување на празникот Богојавление (Водици). Богослужбата на Водокрст(18. 01. - Понеделник) ќе започне во...

ПРОМО: РЕТРО ВОДИЦИ 1991

На 19-ти јануари (вторник) и 20-ти јануари (среда) со почеток во 19.00 часот на уoutube каналот на порталот knezino.mk , ќе имате можност ПРЕМИЕРНО...

КНЕЖИНСКИ НЕПОКОР [1] ПЕРО Митов ПЕТРЕСКИ

Роден е во 1917 година во с.Кнежино. Бидејќи потекнувал од селско сиромашно семејство,бил принуден да оди на печалба во Белград каде учел трговско училиште....

[⚠⚠] СООБРАЌАЕН АЛАРМ !!!

Апел за внимателно возење по локалниот пат за месноста Крушино,бидејќи поради обилните врнежи од дожд повторно е активирано свлечиштето на овој дел од патот....

СВЕДОШТВА: КАДЕ Е ВИСТИНАТА [ФОТО]

Специјално за порталот knezino.mk пишува Зоран Јованоски,долгогодишен новинар и уредник на Радио Кичево,писател и автор на успешниот проект „Моите страници“ Запишано е дека во четириесетите години...

† СООПШТЕНИЕ ДО СВЕШТЕНСТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА – Дебарско-кичевска епархија

Чесни отци и браќа и сестри во Христа. Речиси цела измината година, нашата држава и целиот свет се бори со опасен вирус, кој зафати...

СВЕДОШТВА: КНЕЖИНСКОТО УЧИЛИШТЕ [ФОТО]

На местото на денешната "Куќа на уметноста " во селото Кнежино, (официјално пуштена во употреба во 2005 година - м.з), од 1926 година се...

[ВРЕМЕПЛОВ] 04-јули 1980 година, с.Кнежино [ФОТО]

Свечено отворање на Спомен обележјето на паднатите борци и жртвите на фашистичкиот терор во НОВ 1941-1945 година од с.Кнежино. Со општонароден собир,присуство на највисоките тогашни...

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,184LikesLike
69SubscribersSubscribe

Последни Објави