Мартовската супер Месечина го осветли небото(ВИДЕО)

Домородните племиња во северниот и источниот дел на САД ја именувале полната месечина по фрлањето на ѓубриво произведено од црвите – кои се појавуваат кога земјата омекнува поради топлината пред пролетта, според НАСА. „Во овој период од годината, земјата почнува да омекнува доволно за да се појават дождовните црви, повикувајќи ги птиците да се хранат – што значи вистински знак на пролет“, се вели во стариот земјоделски алманах.

Worm Moon е најшироко користениот прекар за полна месечина во март, но познат е и како Sap Moon, Crow Moon, Crust Moon, Sugar Moon и Lenten Moon, соопшти НАСА.

March’s Super Moon – Worm Moon Live from Ohrid 🇲🇰

Super Moon live from Ohrid

March's Super Moon – Worm Moon Live from Ohrid 🇲🇰

Posted by Ohrid Astronomy Association on Понеделник, 09 март 2020

© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.