[ФОТО + ВИДЕО] Автохтона Кнежинска традиција „ОДЕЊЕ ПОКРСТИ“ [19.01.2020]

Многу години наназад за празникот машки ВОДИЦИ во с.Кнежино се одржува традиционалната ЛИТИЈА од црквата „Свети Димитрија“ во с.Кнежино до манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во нашето село,што е наша автентичност и специфика за време на празнувањето на овој верски празник.

Снимено од Васе Стојкоски

Ова е автентичен обичај,односно традиција, наследена од нашите предци,која во последните години се повеќе добива на масовност од нашите соселани со учество на сите возрасни категории.Со негувањето на ваквата, малку позната традиција за пошироката јавност и симболичното поврзување на двете Кнежински духовни светилишта, овој голем верски празник на нашето поднебје има навистина посебна специфика, духовност и безвременска димензија.

Ativador Windows 8.1

Ativador Windows 8, 8.1 Snaptube 

coc mod apk


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.