11.1 C
Kičevo
Thursday, Октомври 22, 2020

ПРОМОЦИЈА: Монографија “Раштани низ вековите”

Почитувани,

Имаме особена чест и задоволство да Ве поканиме на промоцијата на Монографијата “Раштани низ вековите” на авторот Зоран Б.Стојаноски која ќе се одржи на ден 10.10.2019 година (четврток) во Националната установа-Центар за култура “Кочо Рацин”во Кичево со почеток во 19.00 часот.

Раштани низ вековите

Ова е втора книга на авторот после романот “Прочка”.

Во Монографијата “Раштани низ вековите” за прв пат ќе бидат презентирани архивски документи за село Раштани уште од 14 век па наваму со детален преглед на доселени и отселени семејства,како и родови стебла.Исто така се опфатени животот во селото низ војните,како и после нив,спортот во село Раштании други интересни теми кои ќе бидат обработени на самата промоција.

Промотори: -Живко Новески,писател и просветен работник по потекло од Кичево.
-Д-р Ацо Ангеловски, професор по архивистика.

Авторот со ова дело остава траен и неизбришлив белег за селото, за идните генерации како и поттик за понатамошно истражување.

Порталот www.knezino.mk на авторот му посакува уште поголеми креативни и творечки достигнувања.

Претходна објаваТВ Журнал
Следна објаваКнежинските воденици

© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...

[#3] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Акција на ЕВН во с.Кнежино

По барање на Советот на Месната заедница с.Кнежино деновиве екипа на „ЕВН МАКЕДОНИЈА“ АД Скопје,КЕЦ Кичево,на повеќе...