10.3 C
Kičevo
Wednesday, Октомври 28, 2020

Распоред на свети литургии и богослужби во Манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во с.Кнежино за деновите 28,29 и 30 септемри 2019 година

Распоред на свети литургии и богослужби во Манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во с.Кнежино за деновите 28,29 и 30 септемри 2019 годинаНа 28.09.2019 година (сабота) во 09,00 часот: Света утринска литургија.
А во 11,00 часот Поетско читање од манифестацијата „Поетско-sвездено ехо 2019 “ од с.Букојчани во организација на г-динот Алексо Тришоски, читањето ќе биде во манастирската трпезарија.


На 29.09.2019 година (недела) во 19,00 часот:Света вечерна богослужба.


На 30.09.2019 година (понеделник) во 08,00 часот:Света утринска литургија по повод празникот “Свети маченички Вера,Надеж и Љубов и мајка им Софија”.Верските служби ќе ги водат свештени лица од Кичевската парохија.
Заинтересираните поети за учество на ова поетско читање може да со пријават кај организаторот г-дин Алексо Тришоски на контакт тел.број 070 801 482.
Се повикуваат православните верници од Кичево и пошироко,мештаните и почитувачите на ова христијанско светилиште за што помасовно присуство на закажаните служби.


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

[#6] Кнежино во изградба [ФОТО + ВИДЕО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.