9.1 C
Kičevo
Thursday, Октомври 29, 2020

[ЕКСКЛУЗИВНО] Стари архивски снимки Скопје 1926 година

Раритетен и малку познат архивски материјал снимен, забележан и овековечен преку камерата на Народниот филмски архив на Чехословачка (NFA) во периодот 07-ми и 08-ми октомври 1926 година,за време на посетата на делегација на Чехословачкото народно собрание на Кралството СХС која била реализирана во периодот 02-ри 12-ти октомври 1926 година.

На снимките, меѓу другото,се забележуваат: Хотел Русија,Ристиќевата палата (во изградба) и плоштадот,стари Македонски народни носии,прочуениот парк Идадија,дефилето на 21 -виот Чехословачки пешадиски полк,Француските воени гробишта во Скопје,Муратовата џамија,Старата Скопска чаршија,Ромска свадба,Панорама на Скопје итн…

Благодарност за отстапениот материјал до Facebook групата “Stari Arhivski Snimci Srbije i Jugoslavije – 1903 – 1934“.

Претходна објаваНеделна online анкета 3
Следна објаваВреме е за РАДИО

© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

[#6] Кнежино во изградба [ФОТО + ВИДЕО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.