[ЕКСКЛУЗИВНО] Стари архивски снимки Скопје 1926 година

Раритетен и малку познат архивски материјал снимен, забележан и овековечен преку камерата на Народниот филмски архив на Чехословачка (NFA) во периодот 07-ми и 08-ми октомври 1926 година,за време на посетата на делегација на Чехословачкото народно собрание на Кралството СХС која била реализирана во периодот 02-ри 12-ти октомври 1926 година.

На снимките, меѓу другото,се забележуваат: Хотел Русија,Ристиќевата палата (во изградба) и плоштадот,стари Македонски народни носии,прочуениот парк Идадија,дефилето на 21 -виот Чехословачки пешадиски полк,Француските воени гробишта во Скопје,Муратовата џамија,Старата Скопска чаршија,Ромска свадба,Панорама на Скопје итн…

Благодарност за отстапениот материјал до Facebook групата “Stari Arhivski Snimci Srbije i Jugoslavije – 1903 – 1934“.


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.