8.5 C
Kičevo
Thursday, Октомври 29, 2020

[ ВИДЕО ] Трилогија за вовчето “ЌИРО” [#СедетеДома]

-Последното возење на вовчето”ЌИРО” /Видео/

Редок и малку познат документарен запис во црно-бела техника од архивите на Huntley Film Archives,снимен во втората половина на 1960-тите години. Прекрасни и живописни кадри од пругата со тесен колосек на делницата од Гостивар-Охрид. Се извинуваме поради лошиот технички квалитет на тонот и сликата,но и покрај тоа вреди да се погледне овој архивски бисер кој не потсетува на еден од симболите во колективната меморија на Кичевчани и пошироко.

-OHRID EXPRESS (1965) /Видео/ Француски документарен филм на авторите Robert Legrande и Jean Dasque и сето тоа низ наративот на железничарот (кондуктерот) Петар Михајлоски и

-ПРИКАЗНА ЗА КИРО /Видео/ на авторот Бранко Ристовски од Струга/ZOOTROP STUDIO.


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

[#6] Кнежино во изградба [ФОТО + ВИДЕО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.