[ДОКУМЕНТАРНА ЕМИСИЈА] Незаборавник – Цветан Митролезецот

По повод државниот празник “11-ти октомври” Ви предлагаме да ја погледнете оваа пригодна документарна емисија на РТВ Скопје снимена во 1986 година, по сценарио на Мишо Нетков и во режија на Сашо Панов.

Во неа ќе чуете многу интересни детали поврзани со антифашистичката борба во нашиот крај (Копачијата со селата Кленоец,Извор,Попоец и други), за Кичевско-Мавровскиот партизански одред, за народниот херој Мирко Милески-Урош и други истакнати наши борци.

Извор: Arhiva Makedonija /Архива Македонија


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.