Off road тест GAZ/UAZ 69 [ФОТО+ВИДЕО]

Во не така малубројната флота на кнежински теренски возила посебно место зазема еден раритетен олдтајмер грижливо чуван и одржуван од неговиот сопственик Дејан Стефаноски.

Се работи за надалеку познатиот советски теренец GAZ 69,претходник на моделот UAZ 469.

Тестниот примерок кој денес го возевме на релација Кичево-Гаваз многу лесно ја совлада разликата во надморската висина од повеќе од 600 метри.

Технички спецификации на возилото:

Тестниот модел е произведен во 1969 година и истиот е модификуван со мотор и менувач од Мерцедес 2400 d, a останатото во голем дел е зачувана фабричка состојба.

Се на се уживање беше да се совладуваат беспаќата со оваа “тешка класика” која во СССР била популарно наречена “Козлик”.


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.