[ВРЕМЕПЛОВ] 04-јули 1980 година, с.Кнежино [ФОТО]

Свечено отворање на Спомен обележјето на паднатите борци и жртвите на фашистичкиот терор во НОВ 1941-1945 година од с.Кнежино.

Со општонароден собир,присуство на највисоките тогашни општински раководители и богата културно-уметничка програна и учество на КУД„Нико Пусоски“ од Кичево,на ден 04-ти јули 1980 година во с.Кнежино е одбележан државниот празник-Денот на борецот и истовремено свечено е пуштена во употреба Спомен селската чешма која претставува обележје посветено на паднатите борци и жртвите на фашистичкиот терор во НОВ 1941-1945 година од с.Кнежино.


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.