7.3 C
Kičevo
Monday, Октомври 26, 2020

Акција за чистење и одржување на локалниот пат Кичево-Кнежино

По подолг временски период екипи на ЈПКД “Комуналец” од Кичево,почнувајќи од оваа недела,ќе спроведат системска акција за чистење од дива вегетација и тековно одржување на локалниот пат од Кичево до с.Кнежино,се со цел побезбедно одвивање на собраќајот на оваа фреквентна патна делница за сите учесници во сообаќајот,како и за бројните рекреативци од нашиот град и пошироко.

Истовремено,според зборовите на директорот на јавното комунално претпријатие,Зендел Јонузи,во рамките на кампањата која се одвива на општинско ниво,ќе биде спроведена и акција за чистење на повеќето мини-диви депонии по должината на оваа патна делница и за подигање на депонираниот градежен шут и отпад од страна на несовесните граѓани,се со цел за зачувување и унапредување на животната средина во омиленото природно катче за Кичевчани.

Советот на МЗ с.Кнежино за покажаното разбирање, промптната реакција на нашите барања и излегувањето во пресрет со реализацијата на ваквата акција,изразува посебна благодарност до надлежните служби при Општина Кичево и до градоначалникот Фатмир Дехари,до директорот на ЈПКД”Комуналец”Кичево Зендел Јонузи,како и до вработените во ова јавно претпријатие кои ќе ги изведуваат зацртаните работи и активности на терен.


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...