10.3 C
Kičevo
Wednesday, Октомври 28, 2020

КНЕЖИНО ДОБИВА НОВ ЛИК [ФОТО + ВИДЕО]

Градежната офанзива во с.Кнежино не застанува,туку се интензивира. Благодарение на напорите на новиот Совет на Месната заедница с.Кнежино, денес отпочна со реализација најголемиот и најзначаен патен инфраструктурен проект во поново време,со кој нашето село ќе добие сосема нов и современ лик.

Во наредниот период ќе се работи на регулирање на селските улици и патеки кои се во лоша состојба и кои водат до центарот на селото , црквата “Св.Димитрија” и селските гробишта, со поставување на бекатон коцки,а исто така со тоа конечно ќе се овозжожи и непречена сообраќајна комуникација (пеш и со возила) помеѓу горниот и долниот крај на селото, кое нешто е од огромна важност за нашата локална заедница.

Инвеститор на овој проект кој е од огромно значење за с.Кнежино е Општина Кичево,а изведувач на работите е реномираната и надалеку позната градежна компанија Фирма “ЛИНДИ” од Kичево која е неприкосновен лидер во оваа дејност.

Советот на МЗ с.Кнежино од свое лично име и од името на мештаните и жителите на локалната заедница изразува голема благодарност за разбирањето и поддршката,како и за овозможувањето на реализацијата на овој проект , до градоначалникот на Општина Кичево г-дин Фатмир Дехари.

Продожуваме и понатаму посветено и уште помотивирано да работиме на подобрување на условите во нашата месна самоуправа.

Да го направиме КНЕЖИНО место со кое навистина ЌЕ СЕ ГОРДЕЕМЕ!

Во наредниот период Вашиот портал knezino.mk редовно и навремено ќе Ве информира за текот и динамиката на работите на терен.

Ви благодариме на довербата.

Следете не…


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.