8.5 C
Kičevo
Thursday, Октомври 29, 2020

Завршена капитална инвестиција во с.Кнежино [ФОТО]

с.Кнежино,10.09.2020 година


Денес стручна екипа на ЈПКД „Комуналец“ од Кичево,изврши поврзување на реконструираниот резервоар за вода со постојниот цевковод кој е дел од водоводниот систем во с.Кнежино.

На овој начин на корисниците од селскиот водовод ќе бидат на располагање уште дополнителни 60 м3 вода колку што е вкупниот капацитет на реконструираниот резервоар и заедно со главниот селски резервоар кој има капацитет од 100 м3,корисниците ќе имаат на располагање количина од околу 160 м3 вода.

Со денешниот зафат се крунисаа напорите на новиот Совет на МЗ с.Кнежино за ставање во функција на стариот селски резервоар изграден во текот на 1996 година,кој беше во руинирана состојба поради што во текот на минатата година беше темелно реконструиран ,а со што ќе се придонесе за подобрување на состојбата со водоснабдувањето во нашето село и ублажување на состојбата со водоснабдувањето во кризниот летен период.

Во наредниот период ќе биде извршено тестирање и прилагодување на водоводниот систем заради негова оптимизација, поради што се можни повремени проблеми со водоснабдувањето,а заради што ги замолуваме корисниците да имаат разбирање.

Советот на МЗ с.Кнежино ја користи и оваа прилика,уште еднаш да апелира до мештаните за навремено и уредно измирување на обврската на име годишен паушал која е во симболичен износ,доколку сакаат да имаат подобри услуги и подобро водоснабдување во локалната заедница.

Најпосле согласно начелото на транспарентност во нашето работење, во продолжение ќе имате можност за увид во вкупните трошоци за реализација на овој капитален проект.

Проект за реконструкција и надзор: ХИДРИНГ Кичево (Хидроинженер Шасим Османи);

Изведувач на градежните работи за рекострукција:Градежна фирма АР-БА Универзал изградба од с.Лисичани.

Цена на изведба и на чинење на градежниот дел: 1.500,00 евра.

Цена на изведба и на чинење на поврзувањето на резервоарот со цевководот,како и делумна реконструкција на дотраената водоводна инсталација во и околу резервоарот: 600,00 евра.

Вкупно: 2.100,00 евра.


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,077LikesLike
115FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

[#6] Кнежино во изградба [ФОТО + ВИДЕО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Костенобер со стил [ФОТО]

Во земјата на костенот. #Есен2020 #Костенобер #Олдтајмер

СООПШТЕНИЕ 25.10.2020

Се известуваат мештаните од село Кнежино во наредниов временски период додека траат градежните активности за изградба на патиштата во селото, ДА НЕ...

[#5] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.Започна втората фаза од проектот, тампонирање.

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.