Традиционално одбележан “Митровден”во с.Кнежино

Традиционално како и секоја година се одбележа паразникот Митровден во црквата св.Димитрија во с.Кнежино.
На овој ден присуствуваа многу верници каде имаше света литургија и осветување на света вода и погачи.

Исто така на овој ден во црквата има и кумови каде секоја година се врши примопредавање на кумството со света погача и богата трпеза.


© Кнежино.мк - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.