16 C
Kičevo
Thursday, Октомври 22, 2020

Поправен дефектот на водоводот на м.в.”Јаорче” [ФОТО]

с.Кнежино,08.07.2020 година

Денес беше отстранет еден од дефектите на селскиот водовод и тоа на м.в.”Јаорче” на водоводното црево Fi 63 преку која водоводна линија со вода се снабдува и манастирот “Св.Ѓорѓија” во с.Кнежино.

На истата локација и водоводна линија претходно беше отстранет друг дефект на 28.04.2020 година и тоа само неколку метри подолу.

Следниот новопојавен дефект кој под итно ќе биде саниран е на почетокот на викенд населбата.

Зачестените дефекти на водоводната мрежа се сигнал за нејзината амортизираност ,а во извесен степен и дотраеност,како и дека селаните и жителите на викенд населбата треба редовно и навремено да си ги исполнуваат обврските кон Месната заедница за наплата на годишниот паушал кој е во симболичен износ и ни оддалеку не ги покрива потребите за инвестирање во водоводниот систем


© Кнежино.мк – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,056LikesLike
112FollowersFollow
47SubscribersSubscribe

Последни објави

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем

Изградба на шахта на спојот (влезот) на цревото од стариот реконструиран резервоар во постоечкиот водоводен систем.

[#4] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Драги пријатели, упатуваме апел за помош за нашиот кичевчанец Тони, кој вчера ненадејно му почина сопругата – да помогнеме!

И кога ни малку човек ќе се надева дека ќе се случи најлошото, тоа не бира. Вчера кичевската област беше потресена од...

[#3] Кнежино во изградба [ФОТО]

Го следиме прогресот во реализацијата на проектот за уредување на улиците и патиштата во с.Кнежино.

Акција на ЕВН во с.Кнежино

По барање на Советот на Месната заедница с.Кнежино деновиве екипа на „ЕВН МАКЕДОНИЈА“ АД Скопје,КЕЦ Кичево,на повеќе...